Návštěv :
Celkem : 889
Týden : 0
Dnes : 0
podrobnosti
Naposledy aktualizováno: 25.04.2018 11:20:35

Administrace

 

Knihovna se nachází v obci Prachov,

vzdálené 5 km od Jičína.


Knihovna je umístěna v obecním domku v horní části obce uprostřed krásné přírody.

 

 Knihovna disponuje vlastním fondem,

který je obohacen o knihy z výměnného

souboru Knihovny Václava Čtvrtka

v Jičíně.


Knihovna odebírá známý časopis Vlasta.              

V knihovně je pro zájemce zdarma internet.Něco z historie půjčování knih na Prachově.

První knihy pro výpůjčky byly v roce 1895. Knihovna byla nejprve u Floriánů, pak u Vítů. V roce 1950 se stěhuje do obecního domku. Mezi nejstarší knížky patřila v této knihovně " Prachovské skály" od p.Holečka z roku 1893, která zde byla k půjčení do roku 1967, byla již ve velmi špatném stavu.

Pro zajímavost v Pamětní knize obce Prachov vyčteme, že například v roce 1923 bylo v Obecní knihovně 50 svazků a průměrný měsíční počet výpůjček bylo 50 svazků. V roce 1929 si mohli prachovští občané půjčit již 160 knížek.

S historií knihovny souvisí i historie ochotnického spolku na Prachově, který byl založen v roce 1925 a nazván Čtenářsko - ochotnický spolek pro Prachov s 55 členy. Jeho sídlo bylo v Kryžově restaurantu. První představení  byla hra " Srážka vlaků " a poté následovaly další známé i neznámé divadelní hry. Tento spolek byl nejen organizátorem kulturního dění v této malé vesničce a jejího okolí, ale například v roce 1931 přispěl částkou 1000 korun na školní výlohy, zakoupil knihy pro Obecní knihovnu a žádné smuteční rozloučení s občanem Prachova se neobešlo bez tohoto spolku. Poslední představení bylo v roce 1953.

                                                    Dle vyprávění p.Jos.Koťátky 

                                                  a z Pamětní knihy obce Prachov