knihovny.cz Ptejte se knihovny
Návštěv :
Celkem : 1082
Týden : 1
Dnes : 0
podrobnosti
Naposledy aktualizováno: 14.07.2021 15:59:00

Administrace

Pelíšek - skřítek lesů Prachovských

Lesní mužíček, dobrodružný všudybyl a neposeda. Lidé ho nazývali Pelíškem pro jeho " pelášení " z místa na místo a neustálé odbíhání, kdykoliv někde provedl nějakou taškařici, což bylo u něho na denním pořádku.

Byl dobrosrdečný a hlavně velký milovník přírody, ale dovedl se také nepříteli svému i zlým lidem pomstít.

Žil nejraději v krásném údolíčku v Prachovských skalách při své sluji, kde hospodařil, pěstoval bylinky, kytičky a jiné rostlinky, které chudým dával a bohatým prodával.

Z jiných pramenů se dovídáme, si Pelíška vytvořilo v dávných dobách Slunce svým paprskem, aby mu pomáhal při obnově Země, která byla zasažena věčným zápasem s Vodou. Dostal kouzelný plášť rozdělený na čtyři díly jako jsou čtyři roční období - rostla na něm tráva, šišky i listy stromů. V kapsách byly semínka. Ten plášť se zazelenal, když jaro vstupovalo do skal, byl barevný jako malířská paleta, když se blížila podzimem zima.

Aby skály tolik neprášily, bylo třeba zasít trávu, květiny,mech - aby nebyl v nich takový žár a sucho, je třeba zasadit stromy a keře.

Aby nebylo prázdno ve skalách, byly oživeny kamenné podoby skalních tváří zvěře a do skal se vrací život - přilétli ptáci, přišla zvěř i odjinud.

Poté přišli lidé, usídlili se na Starém hrádku, začali kácet stromy, zabíjet zvěř a zabíjet se mezi sebou. Přírodu, kterou Pelíšek pomáhal vytvořit a ochraňoval ji, ničili a ničí dodnes.

Pelíšek stále žije ve skalách jako strážce skal a přírody. Pokud ho chceme potkat, musíme mít pokoruke všemu, co je kolem nás. Uvědomit si, že vše má své místo na Zemi.

Pramen: L.Jičínská: O Pelíškovi z Prachovských skal

Fr.Mareš: Povídání o Pelíškovi